Vizitinės kortelės įteikimo etiketas


Vizitinės kortelės supaprastina palaikyti gerus santykius su verslo partneriais bei klientais. Todėl neverta pamiršti ir apie vizitinių kortelių įteikimo etiketą, kuris yra nemažiau svarbus už etiketą prie stalo.
Įteikdami vizitinį kortelę, turite ne tik suteikti informacijos apie save, bet ir pozicionuoti save kaip išauklėtą asmenį. Jeigu įteikiant vizitinę kortelę norite palikti teigiamą įspūdį apie save, turite laikytis svarbių vizitinių kortelių įteikimo taisyklių.

1 taisyklė.
Neverskite žmogaus paimti Jūsų vizitinę kortelę. Patartina ją perduoti tik tuomet, jei asmuo, su kurio bendraujate, susidomėjo Jūsų teikiama paslauga. Nebūtinai vizitinę kortelę reikia įteikti pirmojo susitikimo metu. Tinkamas momentas pasikeisti asmenine ir kontaktine informacija gali susiformuoti ir vėliau.
Pristatant vizitinę kortelę, svarbu atsižvelgti į kai kurias kalbos etiketo taisykles. Pavyzdžiui, neverta sakyti: „Štai, pasiimk mano vizitinę kortelę“, o paklausti: „Gal jus domina informacija apie mane? “. Antrasis variantas suteikia pašnekovui pasirinkimą, susidomėjimą jo nuomone. Asmuo, žinantis bendravimo etiketą, neatsisakys Jūsų pasiūlymo.


2 taisyklė.
Aukštesnes pareigas užimantis asmuo turėtų pirmas pasiūlyti apsikeisti vizitinėmis kortelėmis. Jei pašnekovai užima vienodas pareigas, tai iniciatyva turėtų būti jaunesnio asmens. Moterims suteikiama teisė pirmosioms pateikti savo vizitinę kortelę. Bet tai yra aktualu tik verslo santykiams. Asmeninio bendravimo metu mergina neturi būti pirma.
Elgesio kultūra numato abipusį apsikeitimą vizitinėmis kortelėmis, jei gavote tokį pasiūlymą. Tai reiškia, kad Jūsų vizitinė kortelė visada turi būti su Jumis.
Jei dėl kokių nors priežasčių [okalbio metu neturėjote vizitinės kortelės, atsiprašykite pašnekovo ir užrašykite savo duomenis ant švaraus, tvarkingo popieriaus lapo.

3 taisyklė.
Neverta primesti savo kontaktinės informacijos. Verslo etiketas numato, kad vizitinėmis kortelėmis reikia apsikeisti tik tuomet, jei ketinate bendradarbiauti su ją gaunančiu asmeniu, ir šis noras yra abipusis.
Jei planuojamas bendradarbiavimas, pašnekovai apsikeičia savo vizitinėmis kortelėmis su nurodyta pagrindine informacija, t.y. kontaktais. Tai reikalinga ne tik tam, kad pašnekovas suprastų, jog esate pasirengęs partnerystei, bet ir tam, kad vėliau jis galėtų susisiekti su jumis telefonu, paštu ar apsilankyti Jūsų biure.
4 taisyklė.
Įteikdami suglamžytą vizitinę kortelę Jūs ne tik pakenksite savo reputacijai bet išduosite nežinojimą apie šiuolaikinio etiketo taisykles. Toks poelgis gali įžeisti pašnekovą. Norėdami to išvengti, savo vizitines korteles laikykite vizitinių kortelių laikiklyje ir reguliariai jas atnaujinkite, nesvarbu, ar tai įmonės vadovo, ar paprasto darbuotojo, ar teisininko, diplomato, ar bet kurios kitos profesijos atstovo vizitinė kortelė.
Prieš įteikdami vizitinę venkite išimimo iš kišenės, nes tai yra aplaidumo ženklas Kišenėse gali būti tik asmeniniai daiktai.
5 taisyklė.
Apsikeisti vizitinėmis kortelėmis nerekomenduojama švenčių metu arba pietų metu. Vienintelė išimtis yra verslo susitikimas kavinėje, restorane, kuris yra tiesiogiai skirtas deryboms.
Nepriklausomai nuo aplinkybių, nedalinkite vizitinių kortelių tuo pačiu metu visai susirinkusiai žmonių grupei. Galite keistis jais su atskirais dalyviais privačiai, laikydamiesi visų bendravimo ir vizitinių kortelių įteikimo taisyklių. Išimtis gali būti renginys, kurį organizuojate informaciniais tikslais (pavyzdžiui pristatymas).
6 taisyklė.
Vizitinę kortelę turite įteikti taip, kad gavėjas iškart galėtų perskaityti joje esantį tekstą. Šiuo gestu Jūs demonstruojate mandagumą pašnekovo atžvilgiu. Nedelsiant reikia dar kartą prisiminti apie pokalbio etiketą. Jei vizitinė kortelė yraį teikiama užsieniečiui, tai Jam gali kilti sunkumų iš karto atpažinti ir lengvai ištarti pašnekovo duomenis, todėl, perduodami kortelę, aiškiai ir garsiai ištarkite savo vardą ir pavardę.
7 taisyklė.
Gavę vizitinę kortelę, turite ją peržiūrėti, bet neverta ilgai į ją įsižiūrinėti. Kai permesite akimis vizitinės kortelės turinį, rekomenduojama pasakyti frazę, kuri leis pašnekovui suprasti, kad susipažinote su joje esančiais duomenimis. Tai gali būti frazė, išreiškianti dėkingumą - pavyzdžiui: „Ačiū, … (pasakyti pašnekovo vardą)”.
8 taisyklė.
Turėdami susitikimą su užsienio partneriais, ypač su Azijos šalių atstovais (pavyzdžiui, Singapūru, Japonija, Taivanu), turite atkreipti dėmesį, kad vizitinė kortelė jiems yra perduodama abiem rankomis., o priimti reikia viena ranka - dešine.
Jei jūsų pašnekovas yra Artimųjų Rytų atstovas, vizitinę kortelę reikia perduoti tik dešine ranka, nes kairieji jų kultūroje laikomi nešvariais. Išplatindami vizitines korteles užsienio partneriams, paruoškite medžiagą, kurios tekstas bus tik tarptautine ar jų šalies kalba.

Neturite vizitinės kortelės?
Mūsų profesioanlūs dizaineriai pasirengę Jums padėti!

Susisiekti